П`ятниця, 03.05.2024, 06:58
Вітаю Вас Гість | RSS
Українська музика

Нікопольський народний хор  "Микитин Ріг"


"Люби, оспівуй та вивчай наш рідний Нікопольський край» – під таким девізом вже 22 роки існує в Нікополі один з найкращих пісенних народних гуртів. Можна з упевненістю сказати, що ні в Нікополі, ні в районі, ні в області рівних «Микитиному Рогу» колективів немає. Унікальність цього творчого гурту в тому, що він не переспівує роками напрацьований багатьма хорами «хрестоматійний» репертуар з десятків добре знаних творів, а виконує оригінальні, авторські пісні. А найголовніше – те, що ця співоча спільнота в своєму суто українському колориті аж ніяк не є «однією з багатьох», а випромінює козацький дух славетного краю не тільки в музиці та текстах, а й на якомусь рівні інтуїції, підсвідомості...

Із званням
«народний»
вже 17 років

«Микитин Ріг» можна назвати одним із перших і вже одним з найстарших у нашому місті поміж співочих колективів, без якого не обходиться жоден більш-менш значний культурний міський захід. А народився він ще у 1990 році. Перший склад ансамблю налічував 40 учасників. Сьогодні ж він складається із 25 співаків різного віку – від 38 до 60 років. У 1995 році гурт брав участь в обласному фестивалі «Козаки в колисках виростають знов», після тріумфального виступу на якому колективу було присвоєно звання «народний».

Українську пісню у виконанні творчого колективу можна чути далеко за межами нашої країни. За двадцятирічну історію «Микитиного Рогу» складно й підрахувати всі здобуті ним дипломи, кубки, нагороди, подяки. Ансамбль вже вкотре не віддає лаврів переможця обласного конкурсу «Козацькими шляхами». Тричі гурт був високо відзначений у столиці – після виступу на головній сцені країни в палаці «Україна».

У витоків ансамблю стояв талановитий організатор, співак, музикант Петро Андріанов, який очолює «Микитин Ріг» і нині.

– Петро Євгеновичу, розкажіть, як виникла ідея створення такого ансамблю, як це відбувалось?

– Пам’ятаю: ще дитиною я чув, як мати чи то порається по дому, чи то на сільських вечорницях співає українські пісні. Вони не пройшли повз мене, а затримались у серці, дали коріння в душі, як подвій якогось рідкісного сорту на дереві. Я закінчив музичну школу, училище й почав грати на баяні, співати, а згодом – і збирати народний фольклор. І ось народилася задумка – створити співочий колектив. Хотілося показати людям українську народну козацьку пісню, адже наш славетний край дуже багатий на голоси і таланти, це ж просто невичерпна скарбниця!


Перепустка
до хору –
шалений конкурс

– Перший склад ансамблю, – продовжує Петро Андріанов, – ми відбирали шаленим конкурсом – претендентів було дуже багато. А відбувалось це при клубі «Романтик» НЗФ, в рамках цехової самодіяльності, коли кожен цех виставляв свої таланти на огляд. Журі, до складу якого входив і я, відібрало найкращих для загальнозаводської самодіяльності. Із того «стартового» складу залишився у нас лише Роман Власенко, до речі, який тоді був наймолодшим серед нас.

– Відомо, що ансамбль бував на гастролях за кордоном. Як іноземці сприйняли українську пісню?

– За кордоном ми були лише раз на запрошення чеського феросплавного заводу, ще в 90-х роках. Наш співочий тур Чехословаччина – Німеччина – Франція вдався на славу (завдяки фінансуванню з боку НЗФ та організаційній допомозі Клавдії Михайлівни Нагорної). Окрім закордонних сцен, співали скрізь, де це було можливо – на перонах, на автобусних зупинках. Іноземці щиро аплодували нам, вони завжди сприймають українську пісню, фольклор «на ура!». Вони виховані так: закохуючись у рідне, поважати й не своє. А український фольклор є принаймні не менш мелодійним, аніж грузинський, ірландсько-кельтський, балканський чи то італійський. І можу з упевненістю сказати, що фольклор сприймають завжди позитивно (згадаймо, який успіх на «Голосі країни» мали Тоня Матвієнко або Ілларія!), а от естраду, «попсу» – ні. На жаль, зараз для закордонних гастролей таких великих коштів ніхто не надає. Є нагода і можливість – виступаємо по містах області й України.

Як підкорюються столиці

 Як «Микитин Ріг» потрапив на головну сцену країни у Києві? Яку пісню тоді заспівали – пам’ятаєте?

– В палаці «Україна» ми були тричі. Це був конкурс-відбір, який проходить щороку. Такими виступами кожна область країни звітує за роботу, досягнення в культурній сфері. Ми пройшли місцевий та обласний відбори. Разом з нами до столиці їздили такі відомі в області гурти, як: «Веселі нотки» з Марганця, «Дивоцвіт», «Хлопці з Голубівки», хор «Калина». Але ми єдині «пройшли» на заключний концерт переможців. У блоці виступів на козацьку тематику співали одну з найулюбленіших наших пісень «Гей, Ви, браття – козаченьки!». А пісню нам вибрало журі конкурсу. Стояти й співати на одній сцені з найкращими професійними й аматорськими гуртами зі всієї У країни – чи мріяли ми про таку честь? Це було неймовірно!


 Який вигляд має народний гурт сьогодні і як він розвиватиметься у майбутньому? Які творчі задуми хотілося б реалізувати?

– У «Микитиному Розі» окремо виділені жіночий, чоловічий та змішаний склад. Крім цього є солісти, дуети, тріо, ведучі, актори, танцюристи. Анатолій Бобров виступає як сольний вокаліст, так і в дуеті з Галиною Айгензейєр. Дуже сильний дует – подружжя Наталі та Володимира Черепів. Популярні наші солістки Ірина Бондаренко та Анна Медіна. А Микола Гречаний і Анатолій Салюк добре опанували амплуа гумористів. З нами постійно співпрацюють козаки й козацькі товариства. До речі, у колективі співають не тільки нікопольці, постійно приїжджають на репетиції співаки з Марганця, Червоногригоровки.

Безперечно, у такому мистецтві повинна бути спадковість: хтось має продовжувати справу патріотичного пробудження засобами пісні й народної творчості в Нікополі. Вкрай потрібно створити матеріальну базу для творчої лабораторії «Микитин Ріг». Молодь не сприймає консерватизму та «нафталіну» – її треба приваблювати модерновим обладнанням, студією звукозапису (до речі, у нас в Нікополі немає жодної – хіба що аматори на квартирах якось пишуть звук та навіть пісенні альбоми!), сучасними ритмами, поїздками та участю в різноманітних конкурсах, фестивалях поза межами міста. На це, звісно, постійно потрібні гроші. Хочеться зробити й молодіжний осередок. Ми вже залучили талановитих маленьких співачок із гурту «Мальви», які залишились без керівника.

На виступи ми об’єднуємось з народним танцювальним ансамблем «Радість» під керівництвом Олександра Міщенка. Професійні інструментальні акомпаніатори з музичної школи кілька разів наживо виступали разом з нами. Проте, щоб об’єднатися, скомпонувати та налагодити таку потужну постійну роботу, проводити репетиції, людям (кажу про це вже вкотре!) потрібно платити хоч якусь копійку. Ця ідея – створити цілий ансамбль на зразок «Славутича» – не дає спокою мені вже давно, але рано чи пізно – я в це вірю! – таке станеться.

Пісень назбиралося вже на власні концерти!

До речі, гурт не обмежується суто народними, фольклорними піснями – виконує й естрадні, класичні, популярні пісні народного спрямування й звучання. І як наголошує Петро Євгенович, репертуар пісень «Микитиного Рогу» вже такий багатий, що ансамбль вже є можливість збирати зали для окремих власних концертів. Варто лишень пригадати грандіозні надзвичайно яскраві святкування ювілею Миколи Гречаного, 20-тиріччя «Микитиного Рогу» у Міському палаці культури, Свято Меду, Новорічні святки на площі, Масляну…


Найулюбленіші пісні колективу: «Гей Ви, браття-козаченьки», «Степом, степом…», «Плач чайки», «Ой, дьор я гуляла», із гумористичних – «У садочку на пеньочку» тощо. Гурт залюбки спілкується й обмінюється своїми знаннями, вміннями й репертуаром з іншими народними гуртами країни. Зокрема, Полтавському народному хорові «Жайвір» подаровано одну із кращих пісень – «Поможи, Святий Боже». «Брендовою» піснею гурту, що виконується на всіх заходах, стала «Нікопольський край», яка була написана місцевим автором Миколою Нетребою п’ять років тому.

Секрет і запорука успіху народного ансамблю – його учасники: талановиті, колоритні, чарівні й водночас дуже прості. Вони є справжніми носіями та зберігачами оригінальної автентичної української сучасної народної фольклорної культури – а це вкрай важливо для Нікопольського краю й України взагалі. Співаків гурту досить складно назвати колегами, це – сім’я. Рідко почуєш тут формальні звертання по імені й по батькові, частіше: «дівчата», «хлопці», «шановні», ласкаві звернення по імені. А Петра Євгеновича поміж собою лагідно називають «батьком». У кожного гуртківця є свої буденні проблеми, діти, онуки, робота, але за рідкісним винятком вони відмовляють собі у задоволенні прийти, а дехто й приїхати з іншого міста на репетиції.

 

Форма входу
Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Copyright MyCorp © 2024
Зробити безкоштовний сайт з uCoz